بازار فروش گل گاوزبان عمده ایرانی مرغوب

شاید آنچه با شنیدن نام گل گاوزبان به یاد می‌آورید تاثیرات آرام بخشی این گیاه بوده که از گذشته، دم کرده آن برای درمان ناراحتی و اضطراب به کار می‌رفته است.
گل گاوزبان ایرانی مرغوب با اثرات دارویی خود جایگاه ویژه‌ای در طب سنتی ایرانی داشته و تا امروز مورد استفاده وسیع قرار گرفته است و دارای بازار فروش عالی می‌باشد.

 

 

بازار فروش گل گاو زبان ایرانی مرغوب

مشخصات گل گاوزبان ایرانی مرغوب

خانواده گاوزبانیان (Boraginaceae) خانواده‌ای از گیاهان بوده که با داشتن گونه های گل گاوزبان شهرت یافته‌اند. سه گونه با نام گاوزبان در این خانواده وجود دارند که باعث ایجاد تشابه و شناخت نا درست آن ها بین افراد حتی داروسازان و عطاران شده است.

 

گل گاوزبان ایرانی اصل که در طب سنتی ایران خواص زیادی برای آن مطرح گردیده در واقع گیاهی با نام علمی Echium amoenum می‌باشد.
این گیاه علفی، دو یا چند ساله بوده که تا ارتفاع ۹۰ سانتی متر هم رشد می‌کند. گل‌هایی درشت و ارغوانی رنگ شبیه به گل های انار دارد و تخم آن دایره‌ای و لعابی است.

 

روی تمام قسمت های گیاهان خانواده گاوزبان کرک های ریزی مشاهده می‌گردد که به شناخت آنها کمک می‌نماید. این گیاه بومی کشور ایران و خودرو بوده و تنها در دامنه رشته کوه های البرز رویش دارد.
اما دو گونه دیگر این خانواده که گاهی با گل گاوزبان ایرانی اشتباه گرفته می‌شوند محل رویش متفاوتی دارند.
گل گاوزبان ایرانی را به علت خودرو بودن و رویش در کوه ها گل گاوزبان کوهی یا وحشی نیز می‌نامند و نام دیگر آن نیز گل افعی می‌باشد.

 

قسمت دارویی مورد استفاده این گیاه گل های زیبای ارغوانی است که پس از خشک شدن به رنگ بنفش در می‌آیند. از این گل ها چای یا دمنوش خوش رنگ و طعمی تهیه می‌گردد.
برای داشتن گل گاوزبان مرغوب باید هنگام چیدن گل‌ها دقت شود تا به آنها آسیبی نرسد و به صورت درشت خشک شوند. پس از خشک شدن نیز باید مراقب بود تا گل‌ها خرد نشوند.

 

 

مشخصات گل گاو زبان ایرانی مرغوب

طبع گل گاوزبان چیست؟

طبیعت گل گاوزبان ایرانی در طب سنتی گرم و تر ذکر شده است بنابراین طبعی معتدل دارد. برای تهیه چای یا دمنوش این گیاه حدود ۵ گرم از گل های خشک شده آن را می‌توان در یک لیوان آب جوش در حدود ۱۰ دقیقه دم کرد. مصرف بیش از ۵ گرم در روز توصیه نمی‌شود.

 

برای اینکه این دمنوش طعم بهتری داشته باشد افزودن لیمو عمانی یا آب لیمو پیشنهاد می‌شود. اگر طعم شیرینی را بیشتر می‌پسندید افزودن کمی عسل یا نبات می‌تواند لذت شما از این دمنوش کامل گرداند. گل گاوزبان جهت تقویت قلب و کاهش اضطراب بسیار مفید می‌باشد.
همچنین افراد پرخاشگر که به سرعت عصبی می‌شوند، می‌توانند جهت آرامش از آن استفاده نمایند.

 

ترکیبات فلاوونوئیدی موجود در این گیاه نیز جهت درمان سرما خوردگی و تنگی نفس مفید می‌باشد. این گیاه شکم را نرم می‌کند بنابراین جهت خروج اخلاط سوداوی مضر از بدن بسیار مفید می‌باشد.
اما افراد مبتلا به فشار خون بهتر است کمتر از این گیاه مصرف نموده و یا حتما آن را با آب لیمو میل نمایند. ترکیب دم کرده این گیاه با سنبل الطیب نیز اثرات آرام بخشی آن را دو چندان می‌نماید.

 

 

طبع گل گاو زبان چیست؟

پخش گل گاوزبان ایرانی مرغوب

همانطور که ذکر شد گل گاوزبان گیاهی خودرو و ارزشمند بوده که در اردیبهشت تا شهریور ماه می‌روید. با توجه به رویش محدود این گیاه در کوه های البرز و الموت دسترسی به این گیاه برای همه آسان نیست. گل‌های سالم این گیاه که به خوبی خشک شده و کهنه نشده باشند از کیفیت بیشتری برخوردار می‌باشد.

 

امروزه با توجه به استقبال بیشتر از گیاهان دارویی مصرف آن ها افزایش یافته و فروش این گیاهان در عطاری ها و فروشگاه های گیاهان دارویی بیشتر شده است.
ما مفتخریم تا با پخش گل گاوزبان ایرانی مرغوب و انواع دیگر گیاهان دارویی با شناخت صحیح از این گیاهان، نوع با کیفیت و مرغوب آن ها را ارائه نماییم.

 

 

پخش گل گاو زبان ایرانی مرغوب

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما