دمنوش گل گاوزبان وحشی چگونه دم کنیم

با توجه به شرایط جغرافیایی مناسب در کشور ایران که امکان پرورش گونه های مختلف و متنوع گیاهان دارویی فراهم است. دمنوش گل گاوزبان وحشی را چگونه دم کنیم. اخیراً توجه خاصی به گیاهان دارویی از جمله گل گاوزبان در امر درمان بیماری ها گردیده است. امروزه نقش تولیدات گیاهی در سلامت انسان برای کسی پوشیده نیست و بهبود در کیفیت، تولیدات گیاهی می تواند این اثر را پررنگ تر کند.

گل گاوزبان

گل گاوزبان وحشی دمنوش

از قسمت گل گیاه گاوزبان وحشی برای دمنوش و در فرمول شربت (سالیساره کمپوزه) استفاده می کنند و 11 نوع دیگر از آن تاکنون به صورت (اسپیسیالیته) تهیه شده است. علاوه بر مصارف دارویی فوق از برگ های گل گاوزبان در بسیاری از نواحی به صورت سالاد استفاده می شود و برگ پخته گاوزبان نیز به صورت اسفناج مصرف می گردد.

همچنین از گل گاوزبان به دلیل داشتن ترکیب های رنگی برای رنگ کردن سرکه معمولا استفاده می شود. به طور کلی اندام های مختلف گیاه به خصوص گل دارای لعاب نسبتاً فراوان در حدود ۳۰ درصد است. سرشاخه گلدان گیاه، مقدار بسیار جزئی اسانس و املاح مختلف از جمله منگنز، منیزیم و اسید فسفریک دارد. ماده رنگی به نام (آنتوسیانین) که در واکوئل سلول ها محلول بوده و در مقابل PH، شیره واکوئلی، تغییر حاصل می نماید.

گل گاوزبان گیاهی ۲ ساله یا پایا، که پوشیده از کرک های نرم و نازک یا بلند و ابریشمی می باشد. گل آن به صورت فندق، نوک آن تیز و پوشیده از برجستگی های کوچک و متعدد است. گیاه گل گاوزبان در اواسط بهار و تابستان می روید. از مناطق رویشی گیاه در ایران می توان به شمال ایران، گیلان، کندوان، گرگان، ارتفاعات تهران و قزوین اشاره کرد.

از نظر طب سنتی گل و برگ گاوزبان با طبیعت گرم و دارای اثر نشاط آور، مقوی و شاداب کننده رخسار می باشد. و همچنین در بیماری های کلیوی به خصوص ورم کلیه مورد استفاده می باشد. گلبرگ و یا سرشاخه گلدار گیاه مصرف دارویی دارد. البته برگ گاوزبان دارای بوی ضعیف و بدون مزه می باشد.

گل گاوزبان وحشی دمنوش

گل گاوزبان وحشی را چگونه دم کنیم

در اکثر جوامع گیاهان دارویی مانند: گل گاوزبان وحشی را چگونه دم کنیم بیشتر دغدغه مردم شده و برای درمان چه نوع بیماری ها استفاده می شود. خواص دارویی این گیاه اولین بار توسط رومی ها در اوایل قرن سوم قبل از میلاد شناخته و به اروپا معرفی شد.

(هومر) شاعر و مورخ یونانی از این گیاه به عنوان شادی آور و غم زدا نام برده است. رومی ها از سالیان بسیار دور برگ های گیاه را دم کرده و آن را به عنوان نوشیدن ارزشمند جهت آرام بخشی و برطرف نمودن مشکلات عصبی استفاده می کردند.

گل گاوزبان وحشی جوشانده

در متن های طبی قدیمی ایرانی یعنی در زمان اسلام نیز به اثرات درمان این دارو اشاره شده است. در تحفه حکیم آورده شده است که گیاه گل گاوزبان را جوشانده و طبع گرم دارد. گل های آن لطیف و بسیار مفرح است. جهت امراض سرسام، برسام، جنون، وسواس، خفقان، مالیخولیا و سرفه موثر است. عرق آن شادی آور و مفرح است و باعث تقویت قوای غریزی می شود.

ابن سینا دانشمند و طبیب مشهور ایرانی در کتاب قانون در طب ذکر کرده است، که ترکیب این گیاه با گیاهان دارویی دیگر اثربخشی خوبی ایجاد می کند. یکی از پزشک های مشهور ایرانی در کتاب مخزن الدویه، گل گاوزبان را به عنوان علاجی برای سرفه، گلودرد، ذات ریه، تنگی نفس و مالیخولیا و درمان طیفی از تب های بثوری کودکان معرفی کرده است.

گل گاوزبان وحشی جوشانده

گل گاوزبان وحشی ناشتا

از زمان قدیم استفاده از گل گاوزبان وحشی به صورت ناشتا و داروهای گیاهی در درمان بعضی از بیماری ها رایج بوده است. سالیانه مقادیر قابل توجهی از داروها و مکمل های غذایی طبیعی استفاده می شود. انتظار می‌رود این میزان در سال های آینده رشد چشمگیری نیز پیدا کند، که ناشی از اعتقاد مصرف‌ کنندگان به بی خطر بودن فرآورده های گیاهی است.

از آنجا که بدون شک برخی از گیاهان دارویی که تا به حال به صورت سنتی استفاده شده اند که بهتر بوده ولی در صورت نداشتن اطلاعات کافی منجر به مسمومیت می شود. گیاه گل گاوزبان بومی فلات ایران و محدود به حاشیه شمالی کشور و قفقاز می باشد. از گذشته های دور گل های خشک و ارغوانی، آبی رنگ این گیاه به صورت دم کرده در طب سنتی به عنوان آرام بخش و معرق استفاده فراوانی داشته است.

گل گاوزبان وحشی صبحگاهی

گیاهان دارویی از جمله گل گاوزبان وحشی در زمان صبحگاهی نیز اثر درمانی بر روی عوامل التهابی دارند. بیماری های قلبی و عروقی دومین عامل مرگ و میر در ایران می باشند، و فشار خون بالا یکی از عوامل خطر بیماری های قلبی است که خود به تنهایی علامتی ندارد، اما عوارض خطیر و اغلب مهلک، آن به صورت آسیب به رگ ها، نارسایی کلیه، نارسایی قلب، سکته قلبی و به ویژه سکته مغزی بروز می کنند. فشار طبیعی خون عامل لازم و اساسی برای گردش خون در رگ ها و تغذیه بافت ها است.

تمایل جامعه ایرانی به درمان های سنتی به دلیل بی ضرر و مقرون به صرفه بودن آن ها موجب استفاده گسترده دارو های گیاهی در طب سنتی شده است. در طب سنتی و مراکز عرضه گیاهان دارویی عطاری برای معالجه و درمان بی نظمی ضربان قلب و تنظیم فشار خون از مخلوط داروهای گل گاوزبان و لیمو عمانی استفاده می شود.

گل گاوزبان

گل گاوزبان وحشی کافئین دارد

گاوزبان ایرانی گیاهی چند ساله است و از نظر خواص دارویی گیاهی ارزشمند محسوب می شود گل گاوزبان وحشی کافئین ندارد، و دارای مواد موثر فراوان نظیر آنتوسیانین‌ ها، تانن، موسیلاژ و اسانس است. خواص درمانی گل گاوزبان ایرانی نشان داده است، که این گیاه سیستم ایمنی بدن را افزایش می دهد و دارای خواص ضد میکروبی، ضد عفونی کننده، ضد التهابی و ضد افسردگی نیز می باشد.

این گیاه بومی از فلات ایران و محدوده به حاشیه شمالی کشور ایران و قفقاز می باشد. این گیاه در طب سنتی به عنوان آرام بخش، معرق، رقیق کننده خون و درمان سرماخوردگی استفاده می شود. اثرات ضد اضطرابی و آرام بخش و ضد دردی در دردهای ناشی از التهاب و آنتی اکسیدانی برای گاوزبان به اثبات رسیده است.

گل گاوزبان وحشی کافئین دارد

تولید کنندگان این محصول با دستگاه های پیشرفته تولید کرده اند و همچنین به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم از اطلاعات به دست امده استفاده کنید تا محصول بهتر و کارامد تری را تهیه کنید. همچنین مجموعه ما با چندین سال سابقه در تولید و فروش این محصولات می تواند در این زمینه به شما یاری رساند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما